- zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online,
- zachęcenie wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego
i bezpiecznego środowiska online, - promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, tolerancji,
- tworzenie kultury porozumiewania się w sieci,
- uświadomienie, aby reagować na hejt i wszelkie objawy cyberprzemocy,
- promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). "Dzień" to tylko nazwa umowna, ponieważ w praktyce jest to cykl zajęć poświęconych bezpieczeństwu uczniów w Internecie oraz inicjatyw do podjęcia. O tym aby być bezpiecznym w Internecie trzeba pamiętać codziennie przez każdego dnia nie tylko raz na rok.
Na terenie szkoły równolegle podejmowaliśmy różne działania.
Przygotowano tematyczną gazetkę, z którą mogli się zapoznać uczniowie, pracownicy i rodzice Szkoły Podstawowej i Przedszkola. Gazetka miała przybliżyć nam, niekoniecznie znane i łatwe, hasła związane z Internetem, jeśli nie zdążyłeś poznać wszystkich haseł możesz przeczytać je pod linkiem https://sway.office.com/27tN7KBYPT9sClZt?ref=Link
W klasach IV-VIII na lekcjach informatyki i godzin z wychowawcą przeprowadzono pogadanki oraz zajęcia dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa.
Uczniowie klas IV-VII na lekcjach informatyki tworzyli hasła związane z bezpiecznym Internetem. Hasła promują odpowiednie zachowanie oraz przestrzegają przed niebezpieczeństwem czyhającym w “sieci”. Prace uczniów zostały umieszczone w prezentacji pt.: Złote myśli” https://sway.office.com/6HxNK9yD0JIRqBtL?ref=Link
Dodatkowym działaniem realizowanym przez szkołę było przygotowanie przez uczniów klas IV-VIII prac plastycznych. Uczniowie wykonali plakaty dotyczące bezpiecznego zachowania w sieci. Prace mogliśmy oglądać na korytarzu szkolnym na drugim piętrze.
Z kolei uczniowie klas ósmych wykorzystali swoje umiejętności tworzenia prezentacji.
W swoich pracach przedstawili takie zagadnienia jak: hejter, VPN, doxing, phising i wiele więcej. Prezentacje są umieszczone poniżej - zajrzyj, przeczytaj.
Podejmowane przez nas działania pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie oraz przybliżyły kwestie dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Zajęcia łączące naukę z zabawą i twórczością artystyczną wciągają uczniów i doskonale spełniają swoją rolę edukacyjną.